87 Tas Yunu Yalitimli 5 Hadveli Cati Paneli

Sandviç Panel Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Sandviç panel; galveniz saç ile gofrajlı alüminyum arasında poliüretan doldurulması sonucu elde edilen kaplama türüdür. Görünüm itibari ile sandviçe benzemesi nedeniyle sandviç panel adını almıştır. Sandviç panel çeşitleri kullanım özelliklerine ve kullanılan alana göre farklılık göstermektedir. Isı yalıtımı sağlaması, dekoratif dış görünün kazandırması veya dış faktörlere karşı yüksek derecede mukavemet göstermesi sebebi ile yapı malzemesi olarak oldukça kullanılmaktadır.

Sandviç panel toplamda üç katmandan oluşmaktadır. Alt ve üst yüzey metal katmanlar olmak üzere ara dolgu malzemesi olarak yalıtım düzeyi yüksek malzemeler kullanılmaktadır. Ara dolgu malzemesi poliüretan, polietilen, polistren gibi malzemelerden oluşmaktadır. Alt ve üst yüzeyde kullanılan malzemeler ise başlıca; çelik, alüminyum, paslanmaz çelik, alçı plak gibi ürünlerden oluşmaktadır. Genel itibari ile ısıya karşı oldukça tepkisiz malzemelerden oluşmaktadır. Bu yönü ile soğuk hava depolarında, yüksek dereceli yangın riski bulunan üretim alanlarında veya iklim koşullarına göre mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşen sıcaklıklarda tercih edilmektedir. Bu yönü ile kullanılan sandviç panel çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

Sandviç Çatı Panelleri

Sandviç çatı panelleri yüksek derecede sese, ısıya ve soğuğa karşı yalıtım göstermesi sebebi ile çatı yapı malzemesi olarak oldukça kullanılmaktadır. Ayrıca kolay kurulum gerçekleştirilmesi, uygulanan alanın kısa sürede faaliyete açılabilmesi gibi avantajlarından dolayı, geçici yapılarda oldukça kullanılmaktadır. Şantiyelerde, mevsimlik üretim gerçekleştirilen üretim alanlarında veya diğer organizasyon ve toplanma alanlarında oldukça kullanımı yaygındır.

Sandviç Soğuk Oda Paneli

Sandviç soğuk oda paneli adında anlaşılacağı üzere soğuk oda depolarında kullanılmak üzere tasarlanmış yapılardan oluşmaktadır. Kullanılan alanın izole edilmesi amacı ile üç farklı özellikte sandviç panel kullanılmaktadır. Zemin, cepheler ve tavan malzemeleri farklı özellikler ile sunulmaktadır. Sebebi ise sandviç panel çeşitleri arasında yalıtım düzeyi en yüksek derecede olan ve buna göre tasarlanan ürünler olmasından kaynaklanmaktadır.

Sandviç Cephe Panelleri

Sandviç cephe panelleri dekoratif bir görünüm sağlamasının yanında yalıtım malzemesi olarak da kullanılmaktadır. Özellikle endüstriyel üretim alanlarında, alışveriş merkezleri yapılarında veya büyük ölçekli faaliyetlerde bulunulan toplu kullanım alanlarında tercih edilmektedir. Cephe panelleri hakkında detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Sandviç Panel Teknik Özellikleri

Sandviç paneller kullanılan alana göre farklı özelliklerde sunulmaktadır. Genel itibari ile üç katmanlı olarak tasarlanması, dolgu malzemesi olarak tercih edilen yalıtım malzemesi ve katmanlarda kullanılan malzeme kalınlıkları; ürünün kullanım faydasını oldukça etkilemektedir. Bu bağlamda sandviç panel çeşitleri içinde sunulan teknik özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • Mekanik direnç göstergesi oldukça yüksektir. Bu sebeple parçalar arası gerilim azaltılarak bir bütün olarak görev yapması sağlanmaktadır.
 • Isı yalıtımı etkindir. Mevcut alanın sıcaklığını sabit tutulmasını sağlar. Isı değişimi yok denecek kadar azdır.
 • Sıcak veya soğuk iklimlerden etkilenmez. Kullanın malzeme özelliğine bağlı olarak dış ortam etkisi ile üründe deforme meydana gelmez. Böylelikle uzun süreli kullanım imkânı sunmaktadır.
 • Ürün üretim ve tasarım aşamasında tamamen homojen bir yapıda üretilmektedir. Gerçekleştirilen test aşamaları ile ürün yoğunluğu kontrol edilmektedir. Böylelikle kaplama uygulanan alanda homojen bir yoğunluk kazandırılmaktadır.
 • Su emme direnci veya buhara karşı mukavemet düzeyi yüksektir.
 • Sandviç panel çeşitleri kullanım alanlarına göre farklı teknik özellikler ile sunulmaktadır. Sandviç panel teknik özellikleri hakkında detaylı bilgi almak için iletişime geçerek yardım talep edebilirsiniz.

Sandviç Panellerin Avantajları Nelerdir?

Sandviç panel kullanımı birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Çalışmaları kısa sürede tamamlanması ile alanların kısa sürede kullanıma açılması, kullanım süresinin uzun olması veya bakım maliyetlerinin oldukça az olması gibi faydaları bulunmaktadır. Sandviç panellerin avantajları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Yapıların ısı kaybını önlemektedir. Böylelikle enerji kullanımından tasarruf edilmesini sağlamaktadır.
 • Ürünler genel itibari ile test aşamasından geçirilip sunulmasından dolayı, malzeme kaynaklı hatalar oluşmaz.
 • Sandviç paneller içerdiği mikro partiküller sayesinde kimyasal tepkimelere karşı oldukça dayanıklıdır.
 • Yangına karşı oldukça dayanıklı bir yapıdadır. Olası bir durumda ürün kullanılmaya devam edilebilmektedir.
 • Oldukça hafif malzemelerden üretilmesine rağmen yük taşıma kapasite yüksektir. Bu da çatı ve cephe panellerinde uzun ömürlü bir kullanım sunmaktadır.

Sandviç panel çeşitleri fabrika merkezli üretim ile sunulmaktadır. Bu da ürünün tek tipleşmesine sağlayarak istenmeyen bir durum olması halinde kolay parça ve maliyetsiz onarım imanı tanımaktadır. Panel kaplama ve cephe giydirme hizmetlerinden faydalanmak için firmamız ile iletişime geçerek ön çalışma talep edebilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Kaynak: Global Notlar

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir